Former Representatives | Apostolic Nunciature Indonesia

The Papal Representatives in Indonesia

1965 – 1969

Salvatore Pappalardo

 

Born on September 23, 1918 in Villafranca Sicula (Italy). Ordained priest on April 12, 1941; from the clergy of Catania. Elected titular Archbishop of Miletus December 7, 1965; consecrated on January 16, 1966. Pro-Nuncio to Indonesia (1965-1969); President of the Pontifical Ecclesiastical Academy (1969-1970); Archbishop of Palermo (1970-1996). Cardinal (March 5, 1973). Died on December 10, 2006.

Sorgente: Former Representatives | Apostolic Nunciature Indonesia

Annunci

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.